Pompa ciepła do domu 100, 150, 200 m2. Czym się kierować przy wyborze?

| Zaktualizowany: Ogrzewanie
Pompa ciepła do domu 100, 150, 200 m2

Chcesz obniżyć koszty ogrzewania? Zależy Ci na metodzie, która będzie opłacalna, ekologiczna i posłuży przez lata? Postaw na urządzenia, które pobierają odnawialną energię cieplną z gruntu, wody i powietrza. Wykorzystasz je nie tylko do ogrzewania domu. Zobacz jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w domu 100, 150 i 200 m2, tak żeby nie przepłacić, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać jej możliwości.

Pompa do domu 100 m2, 150 m2 i 200 m2 – ekologiczny sprzęt wielozadaniowy

Nie dość, że pobraną energią ogrzewa nieruchomość, to jest w stanie również podgrzać wodę użytkową, a latem ochłodzić pomieszczenia. W dodatku pompy podczas pracy zużywają niewiele energii. Dzięki temu znacznie obniżają koszty jej użycia w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania. Poza tym ograniczają emisję szkodliwych gazów do atmosfery i zużycie paliw kopalnych.

I wiesz, co jeszcze jest świetne? Urządzeniem sterujesz zdalnie z każdego miejsca w domu, nawet z własnego łóżka. Zapomnij o noszeniu wiader z węglem, naręczy drewna i budzeniu się w wychłodzonym domu.

Jak dobrać moc pompy ciepła do domu 100, 150 i 200 m2?

Trzeba ściśle wyliczyć poszczególne parametry, bo źle dobrane urządzenie nie będzie wydajne. Weź pod uwagę powierzchnię i zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Jeśli mieszkasz w nowym domu jednorodzinnym, który ma nowoczesną (m.in. izolacja ścian 20 cm i okna trzyszybowe) termoizolację, to jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 50 W/m2, a jeśli izolacja jest normalna (m.in. izolacja ścian 5-10 cm i okna dwuszybowe), zapotrzebowanie wzrasta nawet do 70 W/m2.

Wzór na obliczenie mocy pompy ciepła do domu

Mnożysz wartość zapotrzebowania na ciepło przez liczbę ogrzewanych metrów. Przyjmijmy, że mieszkasz w domu 100 m2, który jest bardzo dobrze zabezpieczony przed zimnem. W Twoim przypadku będzie to więc 50 W/m2 x 100. Jak widzisz, pompa ciepła do domu 100 m2 powinna mieć moc co najmniej 5kW, choć dotyczy to sytuacji, w której wykorzystasz ją tylko do ocieplenia powietrza. Jeśli chcesz nią również podgrzewać wodę, wybieraj urządzenia o 1kW mocniejsze.

Wyliczając wartość z tego samego wzoru, pompa ciepła do domu 150 m2 z dobrą izolacją powinna mieć 7,5 kW lub 8,5 kW (w przypadku podgrzewania wody).

Z kolei w budynkach niskoenergetycznych zapotrzebowanie na ogrzewanie może wynosić tylko 40 W/m2, a więc moc pompy ciepła do domu 200 m2 to 8 kW i 9 kW (przy podgrzewaniu wody).

Zabezpiecz dom i wybierz pompę ciepła

Choć powyższe wyliczenia matematyczne wyglądają na proste, wszystko zależy od tego, w jakiej technologii zabezpieczony został dom, a także od wielu innych czynników, takich jak:

  • liczba domowników,
  • nasze zapotrzebowanie na ciepło,
  • ewentualne dodatkowe źródła ciepła oprócz pompy,
  • nowe i stare budownictwo,
  • obecność termomodernizacji,
  • technologia, w jakiej zbudowany został dom,
  • wartość współczynnika przenikania ciepła,
  • położenie budynku (region Polski) i jakie zimy panują w tym miejscu,
  • izolację posadzek, stropów i dachu,
  • rodzaj wentylacji (mechaniczna z odzyskiem ciepła, grawitacyjna itd.).

Jak widzisz, czynników modyfikujących jest sporo i nie da się jednoznacznie wyprowadzić jedynego słusznego wzoru, dotyczącego pomp ciepła do 100, 150 i 200 m2. Planując inwestycję pamiętaj też, że taka instalacja będzie Ci służyć przez kilkadziesiąt lat, lepiej więc od początku postępować z głową.

Decydując się na wycenę nasz doradca szczegółowo wykona odpowiednie obliczenia. Tu możesz się z nami skontaktować w celu dokonania takiej wyceny.

Zanim zabierzesz się za instalację pompy ciepła, musisz odpowiednio przygotować dom, zwłaszcza jeśli należy do starszego budownictwa. Wymień lub uszczelnij stolarkę okienną i drzwiową, zrób izolację termiczną na strychu oraz ścianach zewnętrznych. W ten sposób zminimalizujesz zapotrzebowanie na ciepło i oszczędzisz pieniądze, kupując pompę o niższej mocy.

Jeśli prawidłowo dobierzesz moc, sprawisz, że instalacja będzie energooszczędna. Złe określenie parametrów (zarówno ich zaniżenie jak zawyżenie) skutkują wysokimi kosztami użytkowania. Dlatego nie wybieraj sam pompy, a zdaj się na specjalistów.

Sposoby na ogrzanie domu pompą ciepła

Wszystko zależy od źródła energii cieplnej, jakie jest dostępne na Twojej działce. Wszystkie rodzaje pomp różnią się od siebie m.in. stopniem trudności instalacji i kosztami płynącymi z tego faktu.

Pompa ciepła powietrze-powietrze to najpopularniejsza metoda

Pompa ciepła powietrze-powietrze to nic innego jak klimatyzacja. Do jej postawienia nie trzeba wykonywać prac ziemnych, a sama instalacja jest bardzo prosta. Urządzenie dzieli się na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, które są połączone między sobą. Jednostka wewnętrzna nadmuchuje do pomieszczenia powietrze o ustalonej temperaturze. Pompy powietrze-powietrze działają przy temperaturach spadających nawet do -28°C. Minusem może być nieco głośna praca (w zależności od produktu), wynikająca z dźwięku szybkiego przepływu powietrza.

Pompa ciepła powietrze-woda – najczęściej stosowana

Pompa ciepła powietrze-woda działa podobnie jak lodówka. Tylko, że zamiast chłodzić – ogrzewa. Instalacja takiej pompy wypełniona jest specjalnym gazem, który w niej krąży, a po drodze skrapla się i znów zamienia w gaz. Dzięki temu zewnętrzne zimno zmienia się w ciepło, którym przy pomocy wymiennika ogrzewane są rury z wodą. Tak ogrzana woda następnie krąży po naszym domu w podłodze lub kaloryferach.

Ogrzewanie na lata – pompy ciepła do domu

Pompy zapewniają bezpieczny, a przede wszystkim zdrowy sposób ogrzewania domu. Koszty zwracają się po 10-15 latach, jednak różnica jest znaczna w stosunku do tradycyjnych metod. Przyczynisz się również do ochrony środowiska, ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Sprawdź też możliwość dofinansowania od gminy czy miasta, a także prześledź programy dotujące wymianę ogrzewania np. z pieców na pompy, takie jak Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Ulga Termomodernizacyjna.