Cicha klimatyzacja do mieszkania. Żyj w zgodzie z sąsiadami

| Zaktualizowany: Chłodzenie
Cicha klimatyzacja

Śpisz tak czujnie, że budzi Cię cykanie świerszczy? Pracujesz w domu i nawet szum aut Cię rozprasza? A może lubicie się z sąsiadami, wspólnie grillujecie i nie chciałbyś, żeby w tej kwestii się coś zmieniło? Zobacz, jak wybrać cichą klimatyzację do mieszkania i domu, żeby jej obecność nie zakłócała codziennego życia.

Najlepsza klimatyzacja do mieszkania i domu – dopuszczalne normy hałasu

Czy wiesz, że istnieją przepisy dotyczące poziomu hałasu wydawanego przez klimatyzację? Wybierając urządzenie, dopasuj je do miejsca, w którym zostanie zainstalowane i sprawdź, jaki ma zakres dźwięku:

  • w pomieszczeniu zamkniętym wszystkie urządzenia (łącznie z klimatyzatorem) mogą wydawać do 40 dB w dzień i 30 dB w nocy,
  • w zabudowie wielorodzinnej jednostka zewnętrzna klimatyzatora może wydawać dźwięki na poziomie 55 dB w dzień i 45 dB nocą. W tym przypadku przeczytaj regulamin spółdzielni. Być może znajdziesz w nim punkty dotyczące dopuszczalnego hałasu i zasad montażu urządzeń na elewacji,
  • w przypadku domów jednorodzinnych wartości wynoszą – 50 dB w dzień i 40 dB nocą.

Cicha klimatyzacja. Co hałasuje w klimie?

Klimatyzacja z zasady wydaje jednostajny szum – wytwarzają go obracające się elementy, przez które przepływa powietrze. To zjawisko jest nie do uniknięcia, jednak możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia hałasu. Przede wszystkim przed zakupem sprawdź, jak głośne jest urządzenie i czy nie wydaje niepokojących dźwięków. Zwykle biorą się one ze źle wyważonych komponentów, takich jak luźne łożyska albo skrzydła uderzające o obudowę. To najczęstsze przyczyny głośnej pracy jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu.

Klimatyzacja – cicha jednostka zewnętrzna to podstawa

Z urządzenia montowanego na ścianie zewnętrznej poza powyższymi dźwiękami, dochodzą przede wszystkim odgłosy pracy sprężarki. A te potrafią być naprawdę głośne. Do tego stopnia, że montując mocno przeszkadzającą klimatyzację, narażasz się na konflikt z sąsiadami i zarządcą. Zwłaszcza, jeśli mieszkacie w spokojnej okolicy, a nie centrum miasta, w którym dźwięk klimy zgubiłby się wśród hałasu przejeżdżających samochodów.

Cicha klimatyzacja do sypialni i domowego biura – śpij spokojnie i pracuj bez rozpraszania się

Głośna klimatyzacja to spory problem w mieszkaniu, kiedy dociera do Ciebie, że nie jesteś w stanie się wyspać przez działające urządzenie. Wiesz już, jakie są dopuszczalne normy hałasu, najlepiej jednak wybierać klimatyzatory poniżej tej wartości, tak żeby nie przeciążyć układu nerwowego.

Weź pod uwagę, że już 35dB określane bywa jako poziom mogący przeszkadzać w pracy wymagającej skupienia, a dla osób o nadwrażliwym słuchu staje się nie do zniesienia. Dotyczy to zwłaszcza tych pór roku, kiedy klima włączona jest przez cały czas.

Ciche klimatyzatory do bloku, domu i zakładu pracy – sprawdź tych producentów

Zakup klimatyzacji to decyzja na lata. Dlatego nie warto wybierać pierwszego lepszego modelu. Sprawdź oferty wiodących producentów, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj o zdanie naszych specjalistów, którzy doradzą Ci wybór właściwego modelu. Tutaj możesz skontaktować się z nami. Zobacz kilka z nich – naszym zdaniem są zdecydowanie warte uwagi:

Dawn Plus R32 od firmy Haier oferuje poziom głośności już od 15 dB! Producent tak zoptymalizował kanały, że przechodzące przez nie powietrze jest ledwo słyszalne i nie zakłóca snu. To urządzenie sprawdzi się w sypialni i domowym biurze, kiedy chcesz pracować w pełnej koncentracji. Urządzenie samo dobiera poziom chłodzenia w zależności od natężenia światła słonecznego, choć oczywiście możesz nim sterować również zdalnie.

Ciche klimatyzatory serii Diamond zaprojektowane przez Mitsubishi, udowadniają, że kolorystyka tych urządzeń nie musi kończyć się na bieli. Poziom ich dźwięku podczas pracy zaczyna się już od 19 dB. System niezależnie działających dwóch żaluzji pozwoli Ci skierować nadmuch w różne strony, podnosząc komfort użytkowania.

Podobny najniższy poziom głośności reprezentują klimatyzatory firmy Daikin, np. model Ururu Sarara, za który w 2013 r. producent otrzymał nagrodę Reddot Design. Piękny wygląd i cicha praca to jednak nie wszystko. Ururu Sarara kontroluje poziom wilgoci, chłodzi i grzeje, oszczędzając Twój budżet. Sterujesz nim zdalnie, a trzystrefowy czujnik ruchu pozwala urządzeniu na samodzielne kierowanie nadmuchu. Opatentowana technologia Daikin Flash Streamer jonizuje powietrze, usuwając z niego wszystkie zanieczyszczenia.

Bardzo dobrze wypadają też klimatyzatory Panasonic. W modelu Etherea zastosowano technologię nanoe™ X, zwalczającą wirusy, pleśnie, bakterie i alergeny. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku urządzeń, które muszą działać przez większość doby. Klasa energetyczna A+++ w opcji chłodzenia i grzania to dodatkowe zalety tego sprzętu.

A to tylko 4 przykłady cichych klimatyzatorów. Jak widzisz, większość z nich zaczyna pracę poniżej 20 dB, a to jest świetna informacja. Przetrząsając internet, na pewno znajdziesz sporo innych, funkcjonujących prawie bezgłośnie modeli. Godni polecenia producenci klimatyzacji, oprócz wyżej wymienionych, to Kaisai, Gree i Samsung.

Cicha klimatyzacja – utrzymuj niski poziom hałasu

Czasem na hałaśliwe działanie urządzenia wpływają czynniki zewnętrzne. Obracające się skrzydła zbierają kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli nie usuwasz ich regularnie, zaczyna ono coraz głośniej pracować.

Samodzielne czyszczenie to jednak nie wszystko. Serwisuj regularnie sprzęt i sprawdzaj poziom oleju, żeby nie doszło do zatarcia sprężarki. Łożyska wymieniaj na nowe, jak tylko usłyszysz niepokojące dźwięki. Jeśli z klimatyzatora dobiegają piski, to zapewne pasek daje znać, że niedługo dokona żywota. Z kolei głośne brzęczenie oznacza, że gdzieś w urządzeniu są luzy, wymagające Twojej uwagi.

Klimatyzator zainstaluj na maksymalnie gładkiej powierzchni. Wówczas drgania, jakie wywołuje jego praca, nie spowodują obijania się urządzenia o ścianę.

Wszystkie te zadania możesz powierzyć naszemu serwisowi.

Ciche klimatyzatory ścienne – najlepszy sposób na upał

Pamiętaj, że klimatyzatory przenośne są znacznie głośniejsze niż ścienne. Hałasują na poziomie 50-60 dB, co nawet 3-krotnie przekracza wartości oferowane przez cichą klimatyzację stacjonarną. Również wydajność mobilnych urządzeń przegrywa w zestawieniu z tymi do montażu na ścianie.

Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem klimatyzacji, nie decyduj się na półśrodki i wybierz produkty, które zapewnią Ci komfort i pozwolą zapomnieć, że panuje upalne lato.