Chcesz żyć w suchym i czystym domu? Wietrzysz go, masz okap w kuchni, a i tak okna wciąż zaparowują? A może budujesz nowy dom i chcesz maksymalnie oszczędzić na ogrzewaniu? Zobacz, jak rekuperacja może działać z powodzeniem w starym i nowym domu.
Zalety rekuperacji – zdrowie, czystość i niższe rachunki
Myślisz, że regularne wietrzenie pozwala zachować zdrowe środowisko w domu? Nie do końca. Tylko system przeprowadzający wymianę powietrza w sposób ciągły, pozwala wymieść szkodliwe związki. Rekuperacja zapewnia skuteczną wentylację i suchość. Dzięki temu w domu nie rozwijają się pleśnie i grzyby, nie ma siedlisk szkodliwych drobnoustrojów. Nawiewane powietrze przechodzi przez filtr, więc pozbawione jest pyłu i smogu.
Oprócz tego system rekuperacji z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać ciepło ze zużytego powietrza i ogrzać nim świeże – to, które wprowadzane jest do Twojego domu. Dzięki temu obniżają się Twoje rachunki za ogrzewanie, bo spora jego część pokrywana jest właśnie z odzysku.
Brzmi zachęcająco? To teraz zobacz, jak działa rekuperacja i jak wygląda jej montaż.
Zasada działania rekuperacji w starym i nowym domu
System wprowadza powietrze do budynku za pomocą czerpni. Następnie przepływa ono przez filtry centrali wentylacyjnej. Tam oczyszcza się, a zimą centrala dodatkowo je ogrzewa. Następnie strumień czystego powietrza płynie kanałami do wszystkich pomieszczeń, docierając do nich przez kratki lub anemostaty.
Zużyte powietrze przesuwa się do łazienki lub kuchni, skąd trafia do kratek i rekuperatora. Tu również jest filtrowane, a w wymienniku ciepła oddaje część energii do powietrza pobieranego z zewnątrz. Wartość odzyskanego ciepła sprawia, że dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pochodzącą z tradycyjnych systemów ogrzewania.
Jak zrobić nową wentylację mechaniczną w starym domu?
Myślisz o generalnym remoncie, wymianie rur i instalacji albo chociaż odświeżeniu pomieszczeń? Połącz to z montażem systemu rekuperacji. Przygotuj się na kucie ścian, pył i spadające tynki. Twój dom zyska nowy wygląd, a Ty sam w końcu zaczniesz mieszkać w zdrowym środowisku.
W istniejącym już domu pojawią się oczywiście pewne ograniczenia. Kanały trzeba będzie poprowadzić tak, żeby ominąć instalacje elektryczne i hydrauliczne. Nasza ekipa zbrojona w wykrywacz przewodów sprawdzi, jak najlepiej rozplanować ich przebieg i częściowo pewnie uda się skorzystać z wywiewnych kanałów wentylacji grawitacyjnej.
Zanim przystąpisz do montażu rekuperacji, zadbaj również o odpowiednią termoizolację domu, uszczelniając stolarkę drzwiową i okienną.
Projekt rekuperacji w starym domu bywa wyzwaniem – zawsze jednak jest możliwy
Projektanci wyznaczają miejsca montażu nie tylko kanałów, ale i innych elementów: czerpni, wyrzutni oraz centrali. Kanały prowadzi się w stropie podwieszanym, pod stropem konstrukcyjnym i w warstwie izolacji termicznej.
Z kolei rekuperator, czyli centralne urządzenie, umiejscawia się na suficie lub w podłodze wyższej kondygnacji (np. poddasza albo strychu). Dochodzące do tego miejsca kanały rozprowadza do wszystkich pomieszczeń niżej. W takim przypadku w suficie umieszcza się również anemostaty. To idealne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że poddasze musi być termoizolowane i temperatura nie może spadać poniżej 0℃.
Dobrze, jeśli sufity są wysokie – wówczas można zrobić podwieszenie i tam zakamuflować elementy rekuperacji bez odczuwalnej straty na wysokości pomieszczeń. Czasem zachodzi również konieczność zabudowania przewodów wentylacyjnych na elewacji budynku, które są izolowane cieplnie.
Rekuperacja centralna i zdecentralizowana – którą z nich wybrać?
A co, jeśli nie da się obejść istniejących instalacji lub nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu? W takich sytuacjach sprawdzi się system decentralny. Polega on na montażu kilku rekuperatorów na ścianach. Każdy z nich wentyluje tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje. Ich działanie jest tak samo skuteczne, jak rekuperacji centralnej, a oba sposoby różni jedynie estetyka – wszystkie decentralne urządzenia widoczne są z zewnątrz.
W związku z tym instalatorzy montują je zwykle w glifie okiennym i chowają w warstwie izolacji. I tu ważna informacja – takie prace najlepiej przeprowadzać przy jednoczesnej termoizolacji budynku. Ponieważ wszystkie urządzenia będą pracować blisko Ciebie, wybierz modele pracujące jak najciszej.
Do wyboru masz rekuperatory wyposażone w wentylator nawiewny i wywiewny. Obsługują całe pomieszczenie, wymieniając powietrze. Z kolei rekuperatory wyposażone w tylko jeden wentylator używane są grupowo. Połowa nawiewa świeże powietrze, a połowa odprowadza zużyte na zewnątrz. W krótkich odstępach czasu ich funkcje się zmieniają, kierując przepływ w drugą stronę.
Rekuperacja w nowych domach
W przypadku nowo budowanych domów o wiele łatwiej zaplanować rekuperację. W dodatku wiele biur oferuje projekt instalacji od razu z projektem domu. A w przypadku gdy zlecisz montaż rekuperacji naszej firmie, to wykonamy odpowiedni projekt w cenie instalacji. Tutaj skontaktujesz się z nami, aby uzgodnić wszystkie szczegóły.
Instalacja rekuperacji w nowym domu jest o wiele prostsza niż w przypadku starego. Już na etapie projektowania przewidujesz jej przebieg i dopasowujesz umiejscowienie rur czy kabli. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem, połącz kilka ekologicznych rozwiązań (np. termoizolacja, pompa ciepła i wentylacja mechaniczna), dzięki którym skutecznie obniżysz rachunki i emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Rekuperacja w starym i nowym domu – czy to się opłaca?
Instalacja wentylacji mechanicznej zacznie się zwracać już po kilku latach. System skutecznie wspiera tradycyjne metody ogrzewania, a to oznacza, że rachunki za prąd, gaz czy węgiel stają się niższe.
Nie do przecenienia jest również komfort życia, jaki zapewnia rekuperacja. Czyste powietrze pozbawione szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i alergenów znacząco wpływa na samopoczucie domowników. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego urządzenia, zapewniającego wysoką wydajność przy niskich kosztach eksploatacji.